Anasayfa / Çocuk Gelişimi / Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

Yeni bir çocuğun eve gelişi, büyük çocuk için bazen kabul edilmesi zor bir durum haline gele bilir. İlgili odağı bakıma daha çok ihtiyacı olan küçük çocuğa kaydığını düşünen çocuk kıskançlık belirtileri göstere bilir. Bazen bu belirtiler Takılıp kalma veya fiksasyon adını verdiğimiz ; libido, saldırganlık içgüdüsü ve benin, psikoseksüel gelişim evrelerinin birinde duraklama, bu evreye takılıp kalma olayıdır. Çocuk daha çok ilgili çekeceğini düşünerek yaşından beklenmeyecek şekilde ; altını ıslatma, ağlama nöbetlerine girme.. gibi ilgiyi üstüne çekmeye yarayacak davranışlara bilinçsizce olsa da gire bilir.

Kıskançlık normal bir insani duygudur. Burada önemli olan kıskançlık sonucu çocuğun küçük kardeşiyle yada anne babasıyla olan saldırgan veya olumsuz bir iletişim şeklini tercih etmesini üstünde durulması gereken bir durumdur.

Öncelikle annenin çocuğa onu hala sevdiğini ve yeni kardeşin bu durumu değiştiremeyeceğini davranışlar yoluyla anlatması gereklidir. <bu davranışlar bazı özel zamanlar yaratmak eğer çocuğun yaşı 5 yaşın altındaysa bazı zamanlar sarılarak birlikte uyumak şeklinde olabilir. Çocuklar özellikle anne ile bağın kopmasından korkarlar. Yeni kardeşin bakıma muhtaç olduğu özellikle belirtilmeli, çocuğa kardeşinin bakımı konusunda ; anne baba gözetiminde görevlerde verile bilir. eve alınacak hediyelerde kıskanmasınlar diye herkese aynı hediyenin alınması büyük olan çocuk tarafından yadırgana bilir. alınacak hediyelerde ve özel gün kutlamalarında her çocuğun yaşına göre gelişim dönemine hediye alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocukta aşırı saldırgan davranışlar gözleniyorsa bir uzmana danışmakta fayda vardır.05052586080

Hakkında onur

İlgini Çekebilir

Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1

Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1 Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1.Temel bilgi …

Bir Cevap Yazın