Anasayfa / Eğitim Haberler / Kolejler nasıl öğrenci alacak?

Kolejler nasıl öğrenci alacak?

Abbas GüçlüTaban puanlar da bir bir açıklandı. Özel okullar, önceki yıllardan farklı olarak bu yıl, birbirlerinden farklı puan türüyle öğrenci alacak. Bu da kafaları iyice karıştıracak. Çünkü fen ve Anadolu liseleri ayrı bir puan hesaplaması uygulayacak! Kayıt kabul şartları belli olan yabancı kolejler ise şöyle:

Robert?

Özel Amerikan Robert Lisesi, Kayıt Kabul Puanı’na (KKP) göre öğrenci alacak. KKP hesaplanırken, her iki dönemde yapılan Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Teknoloji ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin sınav sonuçları kullanılacak. Öğrencinin Kayıt Kabul Puanı 1000 tam puan üzerinden hesaplanacak.

SEV Okulları?

Üsküdar Amerikan, Tarsus Amerikan ve İzmir Amerikan kolejleri ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin TEOG sonuçlarına göre öğrenci alacak. Öğrencinin kayıt puanı 400 tam puan üzerinden belirlenecek.

Alman, Avusturya?

Sankt Georg Avusturya ile İtalyan liseleri, devlet liselerinde olduğu gibi TEOG kapsamındaki YEP’e göre öğrenci alacak. Özel Alman Lisesi, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ile Yabancı Dil olmak üzere 4 puan türüne göre öğrenci alacak. Alman Lisesi’nde tam puan 900. Yine 900’lük puan sistemine göre öğrenci alacak olan Saint Joseph, Saint Benoit, Saint Pulcherie, Saint Michel, Notre Dame de Sion ve İzmir Saint Joseph Fransız liseleri Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük olmak üzere 4 dersin puanını dikkate alacak.

İşte yabancı okulların 2015 taban puanları: Kolejlerin sırasıyla taban puanları ve kontenjanları şöyle: Amerikan Robert Lisesi (Kız) 995, 111; Amerikan Robert L. (Erkek), 995 111; Üsküdar Amerikan L. (Kız) 392,5, 84; Üsküdar Amerikan L. (Erkek) 392,5, 84; İzmir Amerikan L., 380, 168; Tarsus Amerikan L. (Kız) 375, 48; Tarsus Amerikan L. (Erkek), 375, 48; Notre Dame de Sion F. L., 860, 152; Saint Benoit Fransız L., 835, 190; İstanbul Saint Joseph F. L., 860, 198; Galileo Galilei İtalyan L., 440, 68; Saint Michel Fransız L., 800, 100; Saint Pulcherie Fransız L., 840, 92.

Milliyet

Hakkında onur

İlgini Çekebilir

YGS SÖZCÜKTE ANLAM DERS NOTLARI

YGS SÖZCÜKTE ANLAM DERS NOTLARI Sözcükte Anlam Özellikleri Sözcükte Anlam Özellikleri 1) GERÇEK ANLAM (TEMEL ANLAM): …

Bir Cevap Yazın