Anasayfa / Aile Danışmanlığı / ÇOCUĞUNUZLA TELEVİZYONSUZ BİR GÜN İÇİN 6 ÖNERİ

ÇOCUĞUNUZLA TELEVİZYONSUZ BİR GÜN İÇİN 6 ÖNERİ

Televizyon izlerken çocukların ekrandan gözlerini ayırmadıklarını, tabiri caizse dünya ile irtibatlarını kopardıklarını biliyoruz. Peki, televizyonun zararlı etkilerinden onları kopartmak için neler yapabiliriz? İşte, çocuğunuzla televizyonsuz bir gün için 6 öneri... ÇOCUKLARINIZA KİTAP OKUYUN Onlara kitap okuyarak gözlerinin gereksiz yere yorulması yerine zihinlerini, hayal dünyalarını geliştirmeleri gerektiğini aşılayın.

ONLARLA OYUN OYNAYIN Tek başına oyun oynayan çocuk bir süre sonra sıkılıp tekrar televizyona yönelebilir. Anne babasının da oyun oynadığını görmek, ilgisini bir hayli çekecektir.

BİRLİKTE RESİM YAPIN Çocuk, yeni şekiller oluşturdukça mutluluk duyar. Bir de beğeni ile karşılaşınca sevinci artar ve öz güven duygusu kazanır. Çocuğunuza güzel resim yaptığını hissettirip birlikte daha güzellerini yapmayı teklif edin.

BERABER YEMEK YAPIN Çocuklar bu konuda herhangi bir bilgiye sahip olmasalar bile annelerinin nasıl yemek yaptığını merak eder, eğlenceli olduğunu düşünürler. Birlikte yemek yaparak eğlenmelerini sağlayabilirsiniz. Örneğin; soğuk su ile çay, sıcak su ile limonata yapılmayacağını çocuklar görerek öğrenebilir ve yaratıcılığını geliştirirler.

“FİLM İZLEME GÜNÜ” BELİRLEYİN Haftanın bir günü, hem çocuğunuzun seveceği hem de ailece izleyebileceğiniz film veya belgeseller izleyin.

BERABER MÜZİK DİNLEYİN Çocuğunuzla birlikte müzik dinleyip dans edin. Hayatın ne kadar renkli olduğunu fark edecek, böylece birlikte çok eğleneceksiniz.

YÜRÜYÜŞLERE ÇIKIN Sürekli evde durması, dışarı çıkmanız gerektiğinde huysuz olmasına sebep olabilir. Arada sırada yarım saatlik yürüyüşlere çıkabilir, dilerse onu parka götürebilirsiniz.

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/cocuk/oyun-ve-aktiviteler/cocugunuzla-televizyonsuz-bir-gun-icin-6-oneri_19877.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Hakkında onur

İlgini Çekebilir

Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1

Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1 Temel Bilgi ve İşlem Yeteneği – 1.Temel bilgi …

Bir Cevap Yazın