Anasayfa / Açık Öğretim Fakültesi / AÇIK LİSEYE GEÇERSEM PUANIM DÜŞER Mİ?

AÇIK LİSEYE GEÇERSEM PUANIM DÜŞER Mİ?

AÇIK LİSEYE GEÇERSEM PUANIM DÜŞER Mİ?

Her ne kadar öğrencilerimin açık liseye geçmesini önermesem de, öğrenciler arasında açık liseye ilişkin bazı algıları düzeltmeye yönelik açıklama yapmak istedim. Bazen açık liseye geçmek isteyen öğrencileri veliler ve öğretmenler  asılsız yada iyi niyetli olarak çarpıtılmış bazı söylemler ile vazgeçirmeye çalışıyorlar. Bunlar arasında en yaygını “açık liseye geçer isen puanın düşer” yada “krediden dolayı mezun olamazsın” gibi söylemlerdir.  Öncelikle açık lise mezuniyet şartlarına bakalım:

Mezuniyet şartları nelerdir?

  1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması
  2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması
  3. Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması
  4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması

Görüldüğü gibi mezuniyet şartları herhangi bir anadolu lisesinden çok da farklı görünmüyor. Burada dikkat edilmesi konu, normal bir lisede öğrenim görürken kaldığınız derslerden açık liseye geçince kurtulamıyorsunuz o kredi eksikliğini tamamlamanız gerekiyor. Ama geçmişte yaşadığımız bazı uygulamaları düşünürsek, MEB her sene son sınıf öğrencilere ders geçme affı yada ek sınav hakkı gibi, bu konuda çok endişelenilmesi gereken bir konu gibi durmuyor.

Bu arada neden açık liseye geçmek istediğimizi doğru tespit etmemiz lazım. Gerçekten daha çok test çözmek, okul devam zorunluluğundan kurtulup sınav sistemine uygun daha çok çalışmak gibi amaçlarınız var ise açık liseye geçmek faydalı gibi duruyor. Tabi teoride olan düşünceler her zaman pratikte de aynı sonuçları doğurmuyor. Açık lise gidip her sabah 11 e kadar uyursanız geçiş fikri çok da sağlıklı değil. Okula gelmek öğrenciyi her zaman dinç tutar. Ayrıca okul arkadaşları arasında ki tatlı rekabet ve bilgi alışverişi de çalışmayı kolaylaştırır.

Karar sizin.

Hakkında Onur Ulusoy

İlginizi Çekebilir

Açık Öğretim’de dikey geçişler artık sınavla olacak

Açık Öğretim’de dikey geçişler artık sınavla olacak Açık Öğretim’de dikey geçişler artık sınavla olacak.Anadolu Üniversitesi …

Bir Cevap Yazın

Close