Anasayfa / Ders Çalışma Teknikleri / Okuldayken Albert Einstein Matematikten Kaldı mı?

Okuldayken Albert Einstein Matematikten Kaldı mı?

İnsanları ne kadarda mutlu eder; Einstein’ın sınıfta kalması, matematiğinin kötü olması ve yada öğretmeninin ona zihinsel engelli demesi söylentileri. Kim Einstein olmak istemez ki. Helede matematiğimiz kötüyse. Matematik ile arası hoş olmayan birçok kişi için bir avuntudur bu aslında.

Aslında Einstein küçük yaşlardan itibaren IQ seviyesi yüksek ve dahi mertebesindeydi. Lisedeyken matematik ve fizikten alınabilecek en yüksek notları almaktaydı. Mezun olduğunda bu derslerden notu 12 üzerinden 12’ydi. Alman eğitim sisteminde bu notlar mükemmel seviye anlamına geliyordu.

O daha lise seviyesindeyken; herhangi bir üniversiteyi bitirecek matematik ve fizik seviyesine sahipti. Hiç bir zaman temel eğitiminde sınıfda kalmadı.

Evet okula ilk başladığı dönemlerde çok kısa bir süre öğretmenleri onu yadırgamış. Ama buda doğal değil mi; tüm toplumda %1 ‘lik dehaya sahip bir öğrenci sizin sınıfınıza denk geliyor.

Peki neden böyle söylentiler var:

  1. Sebep üniversite giriş sınavında ilk seferinde istediğini okula girememesi. Sebebi ise istediği okulun koşulu olan Fransızca bilmemesi ve giriş sınavında Tarih gibi sözel derslerin sınavına girmek istememesi. Evet Einstein sözel derslerin gereksiz olduğununa bir işe yaramadığına inanıyordu. Ama ikinci denemesinde oraya da girdi.
  2. Sebep Şehir efsanesine göre Einstein, matematikte iyi olmadığı için Fizik Bölümü’ne geçmiştir. Ama, işin aslı bunun tam tersidir. Einstein Matematik Bölümü’nü bilgisizliğinden değil, tam tersine, kendini beğenmişliğinden bırakmıştır. Matematikte zaten her şeyi bildiğine, bu yüzden de bu bölümde okumanın kendisine bir şey katamayacağına inanıyordu. Zamanını boşa harcamamak ve yeni şeyler öğrenmek için de Fizik Bölümü’ne geçmişti.

Matematiğiniz kötüyse; Einstein’ın da kötüymüş safsatalarını bırakın. Maalesef dünyada %1 lik kesim doğuştan Allah vergisi böyle bir zekaya sahip olur. Çalışsaydım yapardı mı bırakıp, gidip ders çalışın.

Hakkında onur

İlginizi Çekebilir

SINAVLARDA BAŞARILI OLMA İPUÇLARI

1. ERTELEMEYİNİZ. Ertelemek sıkışıklığa ve bu da zayıf ezberlemeye yol açar. Ezberiniz iyi değilse sınav …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close