Anasayfa / Kişisel Gelişim / Türkiye’nin İlk Füze Denemesi

Türkiye’nin İlk Füze Denemesi

1959 Bandırmalı lise öğrencileri tarafından Türkiye’de eşi benzeri olmayan Füze Kulübü kurulur.Kulübe katılanların sayısı giderek artarak kısıtlı imkanlara rağmen pratik denemelere başlanır.İstanbul Teknik Üniversitesi onayladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ile temasa geçilir ve Ordunun da desteğiyle ilk füze fırlatışı gerçekleştirilir. “Marmara 1″ adı verilen üzerinde Ay-Yıldız bulunan 1 metre 33 cm’lik ilk Türk füzesi 10 bin metre yükselip 150-200 metre uzağa düşerek ilk deneme atışında çok başarılı olur.

Marmara-I gökyüzünü zorlayan ilk gerçek füzemiz olarak tarihe geçer.Bandırma Füze Kulübü’ne bağlı İstanbul ve Ankara şubeleri açılır.Marmara-I ve Marmara-II’yi, Hürriyet-I ile Hürriyet-II takip eder.“Aktrüs” isimli 4 m, 500 kg ağırlığındaki füzeyle uzaya ilk kez canlı bir fare gönderilecektir.
Ama gönderilemez!

1963 döneminde görünmeyen bir el füze çalışmalarını yapanlara durun yeter artık diyerek failleri yakalanamayan bir yangınla tüm çalışma, teknik donanım ve projelerin bulunduğu binayı yakıp kül eder.
1944 yılında ilk Uçak Fabrikasını, 1961 yılında ilk Araba Fabrikasını kapatanlar karanlık odalarda aldıkları kararlarla 1963 yılında da Füze çalışmalarının üzerini kapatır.

Hakkında onur

İlginizi Çekebilir

HAYATIN DEĞERİ NEDİR?

Adam,  hayatın değerini soran oğluna bir taş verir ve bunu markete götürüp satmasını söyler. Fiyatını …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close