Anasayfa / Etkili Ders Çalışma / Okul Başarısını Arttırmak İçin 10 Öneri

Okul Başarısını Arttırmak İçin 10 Öneri

Okul Başarısını Arttırmak İçin 10 Öneri

Okul Başarısını Arttırmak İçin 10 Öneri. Lise yılları insan hayatının belkide en önemli ve en çok hatırlanan yıllarından birisi. Bunun en büyük sebebi; çocukluktan genç yetişkinliğe geçiş dönemi olması ve ileri ki hayatımızı etkileyecek davranışlar bulunduğumuz ve önemli kararlar verdiğimiz yıllar olması. Bazen lise hayatı oldukça stresli ve can sıkıcı olabilir. Bunun nedeni üniversite giriş sınavı ve özellikle son sınıfta yoğun çalışma temposu. Lisenin daha ilk yıllarında alacağınız bir kaç karar ve önlem sorunsuz bir lise hayatı yaşamanızı ve ders başarınızı yüksek tutmanızı sağlaya bilir.

1.SAĞLIKLI YAŞAM DENGESİ

Eğlenecek ve çalışacak zamanları iyi ayırt etmeyi öğrenin. Öğrenciler çoğu zaman eğlenecekleri zaman da ders çalışmaya , ders çalışacakları zamanda eğlenmeye çalışırlar. Dolayısıyla yaptıkları iş her ne olursa olursa olsun zevkte almazlar verimde alamazlar. En doğru karar sizin için angarya gibi görünen ve daha az zevk aldığınız işleri ve görevlerinizi en önce yapmaya çalışmak olacaktır. Bu durum ilerde yaşayacağınız gereksiz kaygıyı da azaltacaktır.

2.ZAMAN YÖNETİMİNİN GERÇEKTEN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ANLAYIN

Zaman yönetimi günümüzde en önemli kavramlardan bir tanesi. Size zaman kaybettiren şeylerin farkına varın. TVde hiç bir şey seyretmeden geçirdiğin zap yaptığınız zamanlar. Sosyal medyada sürekli aynı yazıları ve haberleri okuyarak geçirdiğiniz, yada sizin yazılarınızı kaç kişinin takip ettiğini belirlemek için yaptığınız zamanlar bunlara örnek olabilir. Yapılan araştırmalar günün 3 saatinin sosyal medyada geçirildiğini göstermektedir.

“Yeni sanal hastalık FOMO” hakkındaki yazıma bir göz atın.

3.BU ZAMAN KAYBETTİRİCİ ALIŞKANLIKLARI ELEYİN

Size zaman kaybettiren şeyleri tespit ettik. Şimdi asıl önemli olana geldi. Bunlardan kurtulmak. İşin biraz zor kısmı bu olabilir. Zaman yönetimi konusunda kötü alışkanlıklarınızı hemen kazanmadınız çok uzun sürelerdir yaptığınız şeyler ve bağımlısı olmuş olabilirsiniz.

4.ÇALIŞMA ŞEKLİNİZİ DEĞİŞTİRİN VE GELİŞTİRİN

Herkesin farklı öğrenme sitilleri ve çalışma alışkanlıkları vardır. Sizi amacınıza götürmeyen çalışma alışkanlıklarını terk edin . Yeni metodlar deneyin. Daha yüksek not alan arkadaşlarınızı dinleyin ve onlardan yararlanın. Duvar ajandası, renkli not kağıtları, renkli kod sistemi, ders çalışma planı ve kendini zaman yönetimi planınız gibi yöntemler kullanın.

5.GERÇEKÇİ OLMAYAN HEDEFLERDEN UZAKLAŞIN

Çevreniz, aileniz yada yaşadığınız toplum size bazı değer yargıları ve gelecek beklentileri aşılıyor olabilir. Etrafınızdaki herkes sizin tıp fakültesine gitmenizi istiyor olabilir. Acaba siz gerçekten ne istiyorsunuz? Uzun yıllardır öğrencilik mesleğini icra ediyorsunuz ve neleri daha çok sevdiğinizi nelerde daha başarılı olduğunuzu siz daha iyi biliyorsunuz. Gerçekçi olmayan hedefler ilerde depresyon ve tükenmişlik hissine neden olabilir. Hedefleriniz gerçekçi ve ulaşıla bilir olsun.

6.UYKUNUN ÖNEMİ

Gençler arasında uykusuz geceler geçirmek artık övünülecek bir kavram. Özellikle sosyal medya, bilgisayar oyunu ve teknolojik aletler uyku kalitesini özellikle okul çağı öğrencilerinde düşürüyor. Unutmayın beyninizin uykuya ihtiyacı var. Teknolojik aletler uykusuz bırakıyor yazıma bir göz atın. Az uyuyan bireylerin düzenli 8 saat uyuyan bireylere kıyaslayan araştırmalarda, az uyuyanların daha endişeli, kararsız ve sinirli olduğu görülmüştür. özellikle son sınıf öğrencileri uyku düzenine dikkat etmeli.

7.KENDİNİZ İÇİN ÇALIŞIN

Siz istemedikten sonra sizi kimse gaza getiremez. Aileniz istiyor diye, öğretmeniniz kızıyor diye uzun süre çalışmayı sürdüremezsiniz. Çalışma motivasyonu içten gelmesi gereken bir özellik. Hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmek için harekete geçin.

8.ÖĞRETMENLER İLE İLETİŞİM KURUN

Öğretmenler sizin düşmanınız değil. Onlara ön yargılı yaklaşmayın. Konu ile ilgili olduğu sürece bol soru sorun ve öğretmenlere çözemediğiniz soruları çözdürün. Öğretmenleri ders anında çok dikkatli dinleyin özellikle sayısal dersleri büyük oranda ders anında öğreneceksiniz.

9.OKUMA ALIŞKANLIKLARINIZI GELİŞTİRİN

Günümüzde sınavlar giderek okuduğunu anlama ve yorumlama kavramı üzerine kurulu. Eğitim sistemlerini yöntemler ezberci eğitim sisteminin insanı yaratıcı düşünceden uzaklaştıran yapılarından uzaklaştırarak daha çok kavrayarak öğrenmesi gerektiği üzerine sınavlar hazırlıyor. Anlayarak hızlı okuma kurslarına katılın yada kendiniz evde bununla ilgili alıştırmalar yapın.En basit dil ile anlatmak gerekirse okuyun.

10.KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Ödülü dışarıdan beklemeyin. Sizi kendinize zorlu çalışma dönemlerinden bazı ödüller koyun. Arkadaşlar ile geçirilecek eğlenceli bir hafta sonu. Özellikle hafta sonunun en az bir günü kendinize ödül olarak ayırın.

 

 

 

 

Hakkında onur

İlginizi Çekebilir

7. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı

7. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı 7. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı Sevgili …

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close