Anasayfa / Ders Çalışma Planları / 10 MUHTEŞEM ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI

10 MUHTEŞEM ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI

10 MUHTEŞEM ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI

10 MUHTEŞEM ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI. Çalışma alışkanlıklarını değiştirmek ve geliştirmek için asla geç değildir. Eğer bu eğitim öğretim yılında çalışma alışkanlıklarınızı değiştirmek için ve geliştirmek istiyorsanız aşağıda ki muhteşem 10 öneriye bir göz atın. Eğer önerileri inanarak ve hayatınızda rutine dönüştürerek yaparsanız emin olun notlarınızda ve test başarınızda artış olacağını göreceksiniz.

1.YAPILACAK HER İŞİ YAZIN

Eminim hepinizin gelecek ile ilgili bir çok büyük hedefi ve hayali var. Bu hedefleri gerçekleştirecek planlamaya sahipmisiniz. Unutmayın tek bir damla su betonu delemez ama sürekli damlayan su bunu başarır. Günümüzde çok fazla kişi cebinde bir not defteri yada ajanda taşımıyor hele ki öğrenciler… Ama hepimizin cebinde bir çok ile yarayan bir cep telefonu var. Cep telefonumuza yükleyeceğimiz bir elektronik ajandaya yada planlayıcıya yapacağımız her adımı mutlaka yazalım. Gireceğimiz sınavlar, etüt  merkezlerinin  deneme tarihleri. Unutmayın büyük hedefe ulaşmada küçük adımları atlayamayız.

2.OKULA ÖDEVİNİ GETİRMEYİ UNUTMA

Çoğu öğrencim için ödev yapmak sadece bir angarya ve öğretmenini kızdırmamak için yapılan bir ceza. Ama unutmayın ödevlerden aldığınız puanlar ortalamalara etki yapıyor. Not ortalamanız da sınavdaki giriş puanınıza. herşey bir yana ödev yapmak kısa süreli bellekteki bilginin uzun süreli belleğe geçmesine fayda sağlar.( Hafıza ile ilgili yazıma bir göz atın.) Sabah uyandığınızda ödevi unutma alışkanlığınız var ise, çalışma masanıza bir ödev istasyonu kurun. Ödev istasyonundan kastım; hazırlanan ödevin açıkta ve görünür bir yerde duracağı bir dosyalık yada klasör olabilir. Unutma alışkanlığını da zaman içinde kazandınız, neden ödevleri teslim etme alışkanlığınıda kazanmayasınız.

3.ÖĞRETMEN İLE İYİ İLETİŞİM

Her başarılı ilişki açık iletişim üzerine inşa edilmiştir.  Bir öğrenci-öğretmen ilişkisi farklı değil. Öğretmen ve dersine ön yargı ile yaklaşmak sizin dersi dinleme motivasyonunuza ve not almanıza olumsuz etki eder. Soru sormaktan çekinmeyin. Öğretmene boş zamanlarında soru çözdürün. Unutmayın biraz fedakarlık sizin sınavlara hazırlanırken  daha az fedakarlık yapmanızı sağlayacak.

4. RENKLERİ KULLANIN

Renkler öğrenmeyi kolaylaştırır ve sıkılmanızı önler. Renkli kalemler ve not kağıtları kullanın. Mutlaka konunun önemine göre  kendinize ait bir renkleme stili geliştirin. Belirli bir sitil geliştirmek sizi tekrar yaparken tekrar başa döndürmekten kurtarır.

5. EVDE ÇALIŞMA ALANINIZ OLSUN

Mümkün olduğu kadar odamızda ve çalışma masamızda olalım. Kendi odasına sahip olmayan öğrenciler üzülmesin oda şart değil, çalışma alanı oluşturmanızda yeterli. Size ait bir çalışma alanı mutlaka olsun. Ve mutlaka fazla yumuşak olmayan bir zeminde dik oturuşta çalışalım. Diğer türlü çalışma şekli bize uykuyu hatırlatır ve uzun süre çalışamayız.

6.KENDİ TESTİNİZİ HAZIRLAYIN

İster üniversiteye hazırlık için olsun, ister yazılılara, mutlaka kendi sınavlarınızı hazırlayın. ÖSYM nin yaptığı sınavları hazırlayanlarda sizin gibi insanlar. Emin olun bu işi sık yaparsanız gerçek sınavlarda kendi hazırladığınız sorulara benzer sorular ile karşılaşa bilirsiniz. Beynimizde aslında bir kas, ve bu kası çeşitli egzersizler ile çalıştırmamız gerekiyor. Deneme sınavları bunun en iyi yöntemi. Girdiğiniz ilk sınav sınavın kendisi olmasın.

7.KENDİ BASKIN ÖĞRENME STİLİNİZİ BİLİN

Her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır. Sizinde herkesten farklı alışkanlıklarınız var. Belki siz görsel olarak daha kolay hatırlıyorsunuz, belki mutlaka yazılı olmalı, belki işitsel öğrenensiniz belki dokunsal. Kendinizi en iyi sizi bilirsiniz. Öğrencilik mesleğini uzun yıllardır icra ediyorsunuz. Kendi kişisel gücünüze göre çalışma alışkanlıkları belirleyin.

8.MUHTEŞEM NOTLAR ALIN

Not almak gerçekten bir sanat dalı. Bazı öğrencilerim yazarın kitabını tekrar yazmaya gayret ediyor. , ünite 10 sayfa , not 10 sayfa. Not sizin uzun süreli bellekteki bilgiyi geri getirme tuşunuz. Kendize göre not tutma alışkanlıkları geliştirin. Öyle kısaltmalar alın, öyle cümleler kurun ki ; notları sadece siz anlayın.

9.ERTELEMEYİN

Evde oturuyorsunuz, belki bilgisayar başında, belki tv. belki elinizde telefon yada başka bir şey, içinizde bir huzursuzluk ve eksik birşeyler olduğu duygusu. İşte o an çalışmaya başlama anı. Beyniniz size yapılmayan görevler için mesaj yolluyor. Öğretmeniniz dedi diye , anne babanız kızdı diye değil. Gelecekteki hayallariniz için sizin için.  En güzel çalışma planı her aklımıza geldiğinde ders çalışmaktır.

10. KENDİNİZİ BAKIMA ALIN

Kötü alışkanlıklar bizi yorgun düşürür, performansımızı azaltır. Özellikler Üniversite hazırlık dönemi öğrencileri çok erken yorgun düşerler. Çoğunlukla beslenme ve uyku alışkanlıklarından kaynaklı sorundur bu. Arada kendinizi bakıma alın. Bir süre teknolojiden uzak durun. Aşırı teknoloji ile yaşayan insanlarda kronik yorgunluk ve vücut deformasyonu olduğu artık kanıtlandı.

Hakkında Onur Ulusoy

İlginizi Çekebilir

YKS-AYT 2.Basamak Sınavı Çalışma Planı-Sayısal 4.Hafta

30.04.2018 Matematik -Polinomlar 40 4.Hafta Geometri -Koordinat Düzlemi ve Noktanın Analitiği 40 Biyoloji -Bitkisel Dokular …

Bir Cevap Yazın

Close