Anasayfa / TYT-YKS / LGS nasıl olacak liseye giriş sınavı

LGS nasıl olacak liseye giriş sınavı

LGS nasıl olacak liseye giriş sınavı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eylül ayında kaldırılan TEOG’un yerine getirilecek sistemi açıklamaya başladı. TEOG’un yerine gelecek yeni sistem nasıl olacak? En bomba değişiklik hangisi?.. İşte ayrıntılar… Milyonların merakla beklediği TEOG yerine gelecek olacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2018 yılında yürürlüğe girecek. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LGS’nin ayrıntıları belli oldu. Liseye geçiş sistemi nedir? İşte LGS ile ilgili detaylar…

TEOG yerine gelen yeni sistem nasıl olacak? 2018 yılında 8. sınıflara merkezi sınav yapılacak mı?’ soruların yanıtları merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, liseye girişte uygulanacak yeni sistem ile ilgili detayların önümüzdeki haftalarda açıklanacağı belirtilmişti. Gözler Milli Eğitim Bakanlığı MEB’ten gelecek açıklamadayken TEOG yerine gelecek sınav ile ilgili iddilar gündemi meşgul eden konular arasında. TEOG yerine MİS sınavı geleceği konuşulurken dün yapılan bir açıklamaya göre, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınavı yapılacak.

2018 yılında uygulanması beklenen Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınavı hakkında tüm detaylar ve yeni gelişmeleri bu haberimizde derledik.

Liselere giriş sınavı olan TEOG’un geçtiğimiz Eylül ayında kaldırılmasının ardından, yerine getirilecek sistemle ilgili çalışmalar tamamlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz canlı yayında yeni sistemi açıkladı. Milyonların merakla beklediği TEOG yerine gelecek olacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2018 yılında yürürlüğe girecek. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LGS’nin ayrıntıları belli oldu. Bu yıl için hazırlanan geçiş sistemiyle son merkezi sınav yapılacak. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek. 2018-2019 eğitim yılı itibariyle uygulanacak olan LGS ile merkezi sınav kaldırılacak.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenleyecek, sorular Bakanlık’ın soru havuzundan seçilecek. Liseye geçiş sistemi nedir? İşte LGS ile ilgili detaylar… Liseye Geçiş Sistemi (LGS) olarak isimlendirilen yeni sistem, 2018-2019 eğitim yılında uygulanmaya başlayacak. Bu yıl için hazırlanan geçiş sistemiyle son merkezi sınav yapılacak. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri yüzde 70 sınav puanı, yüzde 30 diploma notuyla liseye yerleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelecek yeni sistemi açıkladı. Yeni sistemin tamamlandığını ifade eden Yılmaz, “Mevcut sistem TEOG bugüne kadar gelenler arasında en iyi sistemdi. Neden değişti? Bu bir ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu sınavın okul dışı kaynaklara öğrencileri yönlendirdiği şeklinde algı vardı. Demek ki sistem okul dışı kaynaklara yönelmeyi artırmış olabilir. Bu algıyı düzeltmemiz gerekiyordu. Ortaokullarda TEOG’a katılmak için ilave bir devamsızlık olduğu ortaya çıktı” dedi.
BEŞ TERCİHTEN BİRİ SEÇİLECEK
Bakan İsmet Yılmaz, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek. Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak. Hiçbir öğrencimizi istemediği başka bir okul türüne yerleştirmeyeceğiz. Öğrencinin ve velinin tercihi esas olacak” ifadelerini kullandı.
Ortaokula kayıt sırasında gideceği lise de belirlenecek 
Yılmaz: 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettirdiği anda hangi liseye gideceğini bilecek.
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, getirdikleri uygulamayla ortaokul ile lise arasında bağ kurduklarını vurgulayarak,  “Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Yeni sistemle veliler, çocuklarını ortaokula kaydettirdiği anda hangi liseye gideceğini bilecek. Ortaokul ile lise arasındaki bağı kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki çocukların üzerindeki sınav baskısı da kalkmış olacak. Yüzde 90’ın üzerindeki öğrenci için geçerli. Bu yolla öğrenciler sosyal, sportif etkinlikler içinde vakit bulabilecekler” şeklinde konuştu.

Gayemiz tamamın sınavsız olması

Yılmaz, “Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Okullarımızın kalitesini artırdığımızda sınavsız geçişi sağlayacağız” diye konuştu.
600 lise için isteğe bağlı sınav  Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek” dedi. Bakan Yılmaz: Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerimizin girebileceği bir sınav hazırladık, isteğe bağlı. 600 gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Bu liselerin ismini ve sayısını mayıs ayı gibi açıklayacağız. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Sadece nitelikli okulları hedefleyenler sınava girebilecek
SORULARI BİZ HAZIRLIYORUZ 
Soruları biz hazırlıyoruz. Öğrenci kendi okulunda, sınıfında sınava girecek. Bu sınavı, haziran ayının ilk hafta sonunda yapacağız.  Örnek sorularımızı yayınlayacağız.
İki bölüm tek oturum olacak  Yılmaz, isteğe bağlı sınavın çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacağını belirtti. Bakan, “Toplam 60 soru olacak ve 90 dakikalık bir süre verilecek. Sınavı 8’nci sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6, 7. ve 8. sınıf ders müfredatına ve müfredatla amaçladığımız kazanımlara, ders kitaplarımıza uygun şekilde yapacağız. Bu sınava girenler için de 5 tercih veriyoruz. Okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak” diye konuştu.

Hakkında onur

İlginizi Çekebilir

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?(Lise-Ortaokul-İlkokul)… 1-Lise’de Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? 2-Ortaokul’da Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? 3-İlkokul’da …

Bir Cevap Yazın

Close