Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Çocuğun zeka seviyesini arttıran 7 temel kural. Okul başarısını arttırmak mümkün. Beynin kapasitesini arttırma yöntemleri. Daha akıllı bir çocuk yetiştirin.

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Her aile akıllı ve zeki bir çocuğa sahip olmak ister. Başarılı bir çocuk tüm aile için gurur kaynağıyken, başarısız çocuklar aile içinde her zaman sorundurlar.

Sağlıklı doğan bir çocuğun ne kadar zeki olacağı, ailenin çocuğu ne kadar düzenli ve disiplinli büyüttüğüyle doğrudan ilgilidir. Ortalama zekanın üzerinde dünyaya gelen bir çocuğun hatalı bir eğitimle büyütülmesi, çocuğun zekasını kullanamayan başarısız bir çocuk olmasına neden olabilir. Ortalama zekanın altında doğan bir çocuğun da sağlam bir disiplin ve kararlılıkla, çok başarılı olması mümkün.

Peki çocuğun başarısını arttırmanın sırrı nedir?

Düzenli Uyku

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Okul önceki dönemde çocuğun düzenli uyuması beyin gelişimi için en önemli kural. Her gün aynı saatlerde uyumasını sağlayın. Gece uykusu en az 11 saat olmalı. Düzenli uyuyan çocukların zeka testlerinde daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Gündüz uykuları mutlaka aynı saatlerde olmalı.

Beslenme

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Tüm araştırmalar, sağlıklı beslenen çocukların IQ seviyelerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çocuğun sağlıklı beslenmesi çok fazla yemesi anlamına gelmez. Sağlıklı beslenmenin en önemli kuralı doğal yollarla beslenmektir. Hazır gıdalarla beslenen bir çocuğun zeka seviyesinin yüksek olmasını beklemeyin. İşlenmiş ve hazır olarak satılan gıdaları yiyen çocukların IQ seviyelerinin çok düşük olduğu tüm araştırmaların ortak sonucudur.

Çocuklar sık ve çok çeşitli beslenmelidir. Her gün mutlaka et, süt, yumurta, sebze, meyve ve sağlıklı tahıllar yedirmeniz gerekiyor. Çocuk için ara öğünler belirleyin. Her gün aynı saatlerde olmasına özen gösterin. Ara öğünlerde süt, yoğurt ve meyve yedirin. Çok çeşitli beslemenin en pratik yolu çorbaları çeşitlendirmektir. Çocuğun yemeği kesinlikle reddettiği sebzeleri, çorbalarına ekleyin. Örneğin brokoli yemekten hoşlanmayan çocuğun çorbasına bir iki adet brokoli ekleyin. Blendırdan geçirin. Çocuk farkına varmadan brokoli yemiş olur. Çorbalarda mutlaka en az 3-4 çeşit sebze, mercimek veya bulgur, 50 gram kadar et olmalıdır. Çocuk böylece günlük olarak tüketmesi gereken tüm vitamin, protein, karbonhidrat ve demiri almış olur. Çocuğun yiyeceği yoğurdu evde kendiniz yapın. Hazır yoğurtların, özellikle de piyasada tatlandırılmış olarak satılan çocuk yoğurtların, hiçbir yararı olmadığı gibi, ilerleyen dönemlerde size aşırı kilolar ve obezite olarak geri dönebilir.

Çocuğunuzu sağlıklı beslemek istiyorsanız, kocaman bir tabak dolusu yemeği tıka basa yedirmek yerine, küçük porsiyonlarda, sık ve çok çeşitli yedirin. Böyle beslenen çocuklarda beyin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri tam olarak alacağı için, çocuğun zeka seviyesi, yaşıtlarının çok daha üstünde olur.

Spor

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Çocuğu çok küçük yaşlarda sporla tanıştırın. Spor sırasında kan dolaşımı artar. Bununla birlikte beyne giden oksijen miktarı da artarak beynin daha fazla ve sağlıklı çalışması sağlanır. Havanın uygun olduğu günlerde mutlaka temiz havaya çıkarın. Bol oksijen almasını sağlayın. Çocukları kapalı alışveriş merkezlerine değil, her fırsat bulduğunuzda doğaya çıkarın. Çimenler üzerinde koşmasını, yuvarlanmasını sağlayın. Açık havada vakit geçiren çocuğun bağışıklık sistemi de güçlenir. Daha az hastalanır, hastalıkları daha kısa sürede iyileşir. Beyin gelişimine inanılmaz derecede faydası olur. Eve kapatarak büyütmeye çalışacağınız çocuktan herhangi bir zeka ışığı görmeyi boş yere beklemeyin

Sevgi

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Çocuğunuza sevginizi her fırsatta gösterin. Sürekli temas halinde olun. Sevildiğinin farkında olan çocuğun özgüveni çok yüksek olur. Çocuğunuza sık sık sarılın. Okşayın. Kendini güvende hissettiği müddetçe ufku açılır. Cesareti artar. Denemeye ve araştırmaya daha açık olur. Sevgi eksikliği hisseden çocuklar dış dünyayla ilişkilerini keser. Çevreye karşı ilgi duymaz, araştırmak istemez, iletişim kuramaz ve içlerine kapanırlar. Doyasıya sevilen bir çocuk etrafındaki her şeyi kurcalayıp öğrenme hevesi ile doluyken, sevgi eksikliği hisseden, sürekli yüksek sesle azarlanan çocuk hiçbir şeye ilgi duymaz. Algıları yavaş yavaş kapanır ve denemekten korkar. Yaşıtlarından çok daha gerilerde kalır.

Kalem Verin

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Çocukların ince motor gelişimlerinin arttırmak için, el beceri kazanmaları önemlidir. Çocuğun eline kalem vermekten çekinmeyin. Yazı çalışmaları beyin ve el koordinasyonunu arttırır. Düşüncelerini kağıt üzerine aktarmaya çalıştıkça beyni gelişir. Renkli kalemler hayal gücünü geliştirir. Annelerin çocuk büyütürken yaptıkları ortak hatalardan  biri de, çocukların etrafı kirleteceği endişesiyle kalem vermekten çekinmeleridir. Eğer böyle bir endişeniz varsa, siz de çocuğunuzla birlikte resim yapın. Siz yanında olduğunuz sürece çocuk etrafı kirletemez. Gerekirse siz de elinden tutup çizmesine yardımcı olun. Okul öncesinde eline kalem almayan çocukların el kasları da gelişemez ve okul döneminde çok ciddi sorunlar yaşanır. Çocuklara verebileceğiniz yumuşak ve onların minik elleriyle rahatlıkla tutabilecekleri yapıda olan kalemler tercih edin.

Bilgisayar Oyunları

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

Çocuğun yaşına uygun bilgisayar ve video oyunları düşünülenin aksine çocuğun stratejik düşünme ve planlama yeteneğini geliştirir. El göz koordinasyonunu arttırır. Hızlı karar vermesini sağlar. Burada anlatmak istediğimiz, çocuğu bilgisayar başına oturtmanız ve saatlerce oyun oynamasına izin vermeniz değil. Bu tür oyunları en fazla bir saat ve çocuğunuzla beraber oynamalısınız. Çocukları okul çağından önce asla tek başına bilgisayara oturtmayın. Birlikte oynanan oyunlar çocuğun zeka düzeyini önemli oranda arttırırken, aksine saatlerce yalnız başına bilgisayar oyunları oynayan çocuklarda zeka geriliği, sosyalleşme sıkıntıları, dikkat eksikliği, konsantre olamama ve hatta daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Kitaplar

Çocuğun Zeka Seviyesini Arttıran 7 Temel Kural

 

Çocuğunuza çok küçük yaşlardan itibaren kitap okumaya başlayın. Her gün düzenli olarak, çocuğun yaşına uygun masallar, hikayeler okuyun. Okul öncesinde kitapla tanışan çocuk sayısal değerlendirme, sözel beceri, kelime bilgisi bakımından sınıf düzeyinin çok üstünde olur. Beynin önemli sinir bağlantılarını çok daha iyi kullanır. Soyut düşünmeyi öğrenir. Hayal dünyası genişleyen çocukta zihinsel beceriler de artar.

Bu temel 7 kuralı uyguladığınızda, çocuğunuz yaşıtlarından çok daha zeki, özgüveni yüksek, problem çözme kapasitesi daha fazla ve yaşıtlarının zeka seviyelerinin çok daha üstünde olmaması söz konusu bile olamaz.

Çocuğunuzu büyütürken, ihtiyacınız olan her konuda, sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Kaynak: http://ojeclub.com/

Bir Cevap Yazın