Aşırı Teknoloji Kullanımı Stres Hormonunu Tetikliyor

İçindekiler

Okul Öncesi dönemde çocukların aşırı tablet ,telefon ve bilgisayar kullanımı ve ekrana çok bakmaları, stres hormonu olan kortizol salgılanmasını arttırıyor. Veliler çoğu zaman, özellik lede okul öncesi dönemde çocukları oyalamak için, teknolojik aletleri çocuk bakıcısı niyetine kullanmaya başladılar. çocuklar daha az dışarı çıkıp daha az sosyalleştikçe velinin evdeki yükü de artıyor, bu yükten kurtulmak isteyen anne-baba teknoloji ile çocuğu oyalamaya çalışıyor. Buna birde kendisi de teknoloji bağımlısı anne-babayı eklersek , okul öncesi dönemde çalışma alışkanlığı kazanamayan ve bağımlı hale gelen okul başarı konusunda sorunlar yaşıyor.

Teknolojiye aşırı maruz kalmış çocuklarda genel yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü ve uyku bozuklukları görüle biliyor. Bunun en büyük sebebi ekranların yaydığı mavi ışın, vücudun dinlenmesini sağlayan melatonin hormonunun salgılanmasını engellemesi. melatonin uyku anında vücut tarafından salgılanan bir hormon ve yapılan araştırmalar gece karanlığında ve uyku anında en çok salgılandığını gösteriyor. Özellikle yatak odalarında televizyon ve bilgisayar gibi aletlerin bulunması bu hormonun salgılanmasını engelliyor.

YASAKLAYALIM AMA AMA SADECE ÇOCUĞA DEĞİL

Okul öncesi dönemde bir süre teknoloji kullanımı engellemek ilk başta çocuk için anlaması zor olacaktır ama bundan 10 yıl sonra size teşekkür edecektir. Tabi yasaklamanın sadece çocuk için değil evde yaşayan diğer bireyler içinde olması gerekiyor. Anne-babanın da örnek teşkil etmesi için kendi kullanımlarına kısıtlama getirmesi gerekiyor. Çocukla birlikte olma zamanı arttırmak da bir diğer çözüm. Birlikte akşam yemeği yemek ve sohbet ortamı yaratmak , kaliteli vakit geçirmenin önemli unsurlarından.

Bir Cevap Yazın