Genç İnternet Kullanıcıları Riskli Davranışlar İle Meşgul

Yapılan bir anket 9-11 yaş arası gençlerin İnternet üzerinde riskli davranışlar gösterme düşkünlüğü olduğu gösterdi.

İçindekiler

Yapılan araştırmalar öğrencilerin %55 nin siber zorbalığı olağan kabul ettiğini. İnternet kullanan %18 grubun ise  internet üzerinden küfürlü arkadaş sohbetlerine katıldığını gösterdi. Ebeveynlerin teknoloji konusunda çocuklardan daha az bilgili olması, yapılan davranışları kapatmayı kolaylaştırıyor. Online oyun siteleri üzerinden anne-babaların kredi kartları ile atın almalar yapan çocuklarda aslında farkında olmadan kedilerini risk altına atıyorlar.

Gençlerin en popüler online faaliyetleri sırasıyla sosyal ağlar (% 18) ve video izlemek (% 17) , video oyunları (% 23) . % 19 online savaş oyunları oynadığı söyledi. Popüler oyunlar arasında belli yaş grubuna uygun olmayan  Black Ops ve Modern Warfare  gibi oyunlarda mevcut. Aslında bu hizmetlerin çoğu 18 yaş altı gençler için yasak olmasına rağmen çeşitli şekillerde yanlış bilgiler doldurularak bu sistemlere üye olunuyor.

1162 çocuğa uygulanan ankette %43 her gün online olduğunu, bu grubun %46' sı da günde 2 saatten fazla online durduğunu söylüyor. %21'lik grup ise gece 21.00'dan sonrada internet başında durduğunu söylüyor.

Anti-Zorbalık İttifakı tarafından yaptırılan ikinci anketinde, ise, ebeveynlerin% 60.5 siberzorbalığın çocuklar ve gençler için yaşamın bir parçası haline geldiğini söyledi.

Nasıl önlem alacağız? Ebeveynlerin çocukların internet üzerinde nasıl zaman geçirdiklerini izlemeleri gerekiyor. Çoğu anne-baba çocuğun sokakta çok durup tehlike altında olacağına, evde internet başında olmasına olumlu baktığı görülüyor. oysa dışarıdaki tehlikleerin hemen hemen tamamı internet üzerinde mümkün. İnternete kota koymak ve kendi davranışlarımız ile  onlara örnek olmamız bazı önlemler olarak sıralana bilir.

Bir Cevap Yazın