2017 YGS-LYS Tanıtım Sunusu

2017 YGS-LYS Tanıtım Sunusu

YGS-LYS hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğini office sunusu.

2017 YGS-LYS Tanıtım Sunusu.Arkadaşlar, üniversiteye girişte girmeniz gereken sınav sistemi ile alakalı hazırladığım sunu aşağıda. İsterseniz sunuyu  online olarak kullana bilir isterseniz , sunu üstünde bulunan link ile indire de bilirsiniz. 2017 yılında olabilecek değişiklikler ile ilgili henüz elimizde bilgi yok. Aralık ayının sonuna doğur yayınlanmasını bekliyoruz. Olabilecek değişiklikler direk sunuya yansıtılacaktır. Başarılar.

 

YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS 'ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40'ını oluşturur. YGS ile girilebilecek 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır.

YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS ‘ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40’ını oluşturur. YGS ile girilebilecek 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır.

YGS 6 sınavdan mı oluşmaktadır?

Hayır. YGS tek bir sınavdır. Fakat bu sınav sonucunda 6 farklı puan türü geldiği için bazı adaylar puanları sınav zannetmektedirler. Halbuki YGS1,2,3,4,5,6 puanları tek bir YGS sınavı sonucunda her adayın alacağı puanlardır.

Peki neden tek bir sınav için 6 farklı puan türü belirlenmiş? Bir tane puan belirleselerdi olmaz mıydı?

Aslında 6 farklı puan türü eski sistemde Sözel, Sayısal ve Eşit Ağırlık puanlarına karşılık gelmektedirler.

YGS1,2 : Sayısal puanla öğrenci alan bölümler içindir.
YGS3,4: Sözel puanla öğrenci alan bölümler içindir.
YGS5,6: TM puanıyla öğrenci alan bölümler içindir.

YGS sınavına en fazla kaç kez girebilirim? Eski mezunum YGS’ye girebilir miyim?

YGS sınavına girme sınırı yoktur. İsteyen istediği kadar girebilir. Mezuniyet yılı fark etmez tüm ortaöğretim mezunu adayların YGS sınavına girme hakkı her zaman vardır.

YGS giriş şartları nelerdir?

Lise mezunu olmak gerekir. Hangi yılda mezun olduğunun hiçbir önemi yok. 20 yıl önce de mezun olsanız YGS sınavına girebilirsiniz.

YGS sınavında kaç soru var? Süre ne kadar?

160 soru var. Süre 160 dakikadır.

Türkçe Testi: 40 soru
Matematik Testi: 40 soru
Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
Fen Bilimleri Testi: 40 soru

YGS baraj puanından bahsediliyor. Bu baraj puanı kaçtır, ne işe yarar?

YGS sonucunda 150 puan ve üzeri puan alan tüm adaylar şu haklara sahiptirler:

a) Önlisans programlarını tercih edebilirler.
b) Açıköğretim fakültelerini lisans ve önlisans olarak tercih edebilirler. İngilizce öğretmenlikleri hariç.

180 ve üzer puan alan adaylar şu haklara sahiptir:

a) LYS sınavlarına girme hakkına sahiptirler.
b) Tüm 4 yıllık bölümleri tercih etme hakkına sahiptirler.

YGS’nin %40 oranında LYS puanlarına etkisi ne demektir?

YGS netlerinin LYS puanlarına etkisi vardır. Pek çok kişinin bildiğinin aksine YGS puanlarının LYS puanlarına hiçbir etkisi yoktur. Örneğin MF puanı hesaplanacak olan bir adayın hesaplaması şu şekilde yapılır: YGS de yaptığı her Türkçe neti için MF puanına belirli oranda puan gelir. YGS de yaptığı her matematik, fen ve sosyal netleri için de aynı durum söz konusudur. İşte bu tüm YGS netlerinden gelen puanlar toplamda MF puanının %40’ını oluşturur.

YGS puanlarından hangisi 180 ve üzeri olursa LYS sınavlarına girme hakkımız olur?

Fark etmez. Herhangi bir YGS puanınızın 180 ve üzeri olması yeterlidir.

YGS puanlarımız kaç yıl geçerlidir?

YGS puanları sadece girildiği yıl için geçerlidir. Örneğin 2017 YGS puanları hesaplanan bir aday bu puanlarla sadece 2017 tercih döneminde faydalanabilir. 2018 yılında şansını tekrar denemek isterse 2018 YGS sınavına girmek zorundadır.

YGS sınav giriş belgem ne zaman gelecek? YGS Sonucumu nasıl öğreneceğim?

Artık tüm bilgileri size başvurunuz esnasında verilen şifrenizle ais.osym.gov.tr adresinden kendiniz öğrenebileceksiniz. Örneğin her aday YGS giriş belgesini ösym sitesine girerek kendisi çıkaracaktır. Renkli ya da siyah beyaz olması önemli değil. Sadece kağıdın arkası boş olsun. Bu ve buna benzer pek çok işlem artık internet üzerinden aday şifresiyle bireysel olarak yapılabilecektir. Örneğin tercihlerin verilmesi de şifreyle gerçekleşecektir. Yani aday ister okuldan isterse de kendi şifresiyle internetten kendisi tercihlerini verebilecektir.

*** Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Tüm bilgilerin resmi kaynaklarla karşılaştırılması gerekir. Resmi kaynaklarla bu makale arasında uyuşmazlık görenler resmi kaynakları dikkate almalıdırlar.

Bir Cevap Yazın