6. 7. 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı

Sevgili öğrenciler; bildiğiniz gibi başarıya ulaşmanın ilk şartlarından bir tanesi planlı ve programlı ders çalışmaktır. Karman çorman olan bir ders çalışma şekli sizi başarıdan uzak tutacak, çalışmanızın verimini fazlası ile düşürecektir. Bu yüzden kendiniz için ders çalışma programları oluşturmalı ve kararlı bir şekilde bu programları yürütmelisiniz. Sizlere biraz da olsa faydamız olması düşüncesiyle ‘’6. 7. Ve 8. Sınıf öğrencileri için ders çalışma programı’’ oluşturmaya çalıştık.

Sizlere, program örneğini aşağıda sunacağız; ama programa göz atmadan, programdan daha etkili yararlanabilmeniz için, lütfen bu yazının tamamını okuyun. Başta şunu belirtmeliyiz ki biz, sizlere kalıp halinde bir ders çalışma planı/programı sunmaya çalışmıyoruz. Bunun zaten pek de bir faydası olmayacaktır. Sizler; bizim size sunduğumuz programı örnek alarak, kendinize en uygun programı oluşturmaya çalışacaksınız. Bilmelisiniz ki her öğrencinin ilgileri, yetenekleri veya kişilikleri bir değildir. Bu yüzden; sizler için internet ortamında bolca verilen hazır planlardan sunmayacağız. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse ‘’Falan saatte şuna çalış, filan saatte yemek ye; fındık saatte TV izle, fıstık saatte uyu’’ gibi önerilerde bulunmayacağız.

Biz sizlere hangi derslere ne kadar süre ayırmanız gerektiğini, günlük olarak yapmanız gerekenlerin neler olduğunu vs. önereceğiz; sizler de zamanı kendinize göre ayarlayacaksınız. Böylece ders çalışma zamanınızı, televizyon izleme zamanınızı veya sürenizi, uyuma saatinizi kendiniz belirlemiş olacaksınız. Kısacası; burada asıl görev sizlere düşüyor.

Şunu da ifade etmeliyiz ki buna benzer ders çalışma programları ile ders çalışanlar; programı yürütmedeki kararlılıklarının daha fazla olduğunu ifade ediyorlar. Örneği 8. Sınıflar için vereceğiz; ancak 6. Sınıf, 7. Sınıf öğrencileri de planı7programı kendilerine uyarlayabilirler.


Pazartesi6, 7, 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı Örneği

-Günün konularını tekrar etme (1 saat)

-Salı gününün ders ve konularına hazırlık yapma (1 saat)

-Matematik (40 dk + 40 dk) Her 40 dakikadan sonra 10-15 dakika ara vermelisiniz!

-Türkçe (40 dk)

-Fen ve Teknoloji (40 dk)

-Yabancı Dil (40 dk)

-Kitap Okuma (30 dk)

Toplam Aktif Çalışma Süresi: 350 dk=5,5 saat (yaklaşık)

Salı

-Günün konularını tekrar etme (1 saat)

-Çarşamba gününün konularına hazırlık (1 saat)

-Fen ve Teknoloji (40 dk)

-İnkılap Tarihi (40 dk)

-Matematik (40 dk)

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (40 dk)

-Kitap okuma (30 dk)

Toplam Aktif Çalışma Süresi: 310 dk= 5 saat

Çarşamba

-Günün konularını tekrar etme (1 saat)

-Perşembe gününün konularına hazırlık (1 saat)

-Matematik(40 dk)

-Türkçe (40 dk)

-Fen ve Teknoloji (40 dk)

- Kitap Okuma (40 dk)

Toplam Aktif Çalışma Süresi: 280 dk=4,5 saat

Perşembe

-Günün konularını tekrar etme (1 saat)

-Cuma gününün konularına hazırlık (1 saat)

-Yabancı Dil (40 dk)

-Matematik (40 dk)

-İnkılap Tarihi (40 dk)

-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (40 dk)

-Kitap okuma (30 dk)

Toplam Aktif Çalışma Süresi: 310 dk=5 saat

Cuma

-Tüm derslerin genel tekrarı (40+40 dk)

-Genel Test Çözme (40 dk)

-Fen ve Teknoloji (40 dk)

-Kitap okuma (1 saat)

Toplam Aktif Çalışma Süresi: 210 dk= 3,5 saat

Cumartesi- Pazar

-Pazartesi gününün konularına hazırlanma

-Konu eksiklerinin tamamlanması

-Kitap Okuma

-Oyun

-Tiyatro, sinema, TV, gezi, spor vb.

Programla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Uyarı: Uykusuz kalmamak ve tüm çalışma sürelerinizi tamamlamak şartı ile; istediğiniz saatlerde çalışabilirsiniz. Örneğin izlemek istediğiniz bir program varsa, hangi saatte olursa olsun izleyin; ama o günkü çalışmalarınızı da bir şekilde tamamlayın!

1 . Ders çalışma süreniz 40-45 dakikayı kesinlikle geçmesin.

2 . Her 40-45 dakikalık çalışma süresi sonunda mutlaka 10-15 dakika ara verin.

3 . Neyi aksatırsanız aksatın; kitap okuma saatlerinizi kesinlikle aksatmayın.

4 . Konulara hazırlık sürelerinde ödevlerinizi de yapabilirsiniz.

5 . Çalışma süreleri size az geliyorsa; kalan zamanlarınızı iyi olmadığınız derslerle geçirin.

6 . Hafta sonlarını, eksiklerinizi tamamlayacağınız veya test çözebileceğiniz fırsatlar olarak düşünün.

7 . Hemen alt tarafta yorum kısmından yorum atmayı ihmal etmeyin. Başarılar…

Yaz Tatilinde Ders Çalışma Programı (Yaz Tatili İçin Ders Çalışma Programı)
Yukarıdaki programa benzer bir programı yaz tatilinde uygulamak üzere hazırlayabilirsiniz. Bunu tamamen ihtiyaçlarınıza göre yapmalı fakat kitap okumaya daha fazla süre ayırmalısınız.

http://www.egitimsaglik.com/

6. 7. 8. Sınıf Öğrencileri İçin Ders Çalışma Programı” için 2 yorum

 • 2 Aralık 2016 tarihinde, saat 00:16
  Permalink

  Merhaba. Ben 8. sınıfta kızı olan bir veliyim. Çalışma programınızı dehşet içinde okudum. Günlük ortalama 3.5 – 5.5 saat arası aktif çalışma içeren bir program tavsiye etmişsiniz. Kızım 09.00 – 17.00 saatleri arasında okulda. Eve geliş saatinden sonra kendisi ısrar etse bile bu derece acımasız bir çalışma programına asla izin vermem. Bana göre afaki bir program bu. Ayrıca okuyan çocukların kendilerini yetersiz hissetmelerine yol açabilmesi de kuvvetle muhtemel. Çocuklarımız makine değil. Uzman pdr iddiasıyla hangi bilimsel verilere dayanarak böyle tavsiyelerde bulunuyorsunuz gerçekten inanamadım.Eğer cevap verirseniz konuyu tartışabilmeyi çok isterim. Ben de hukuk mezunuyum. Düzenli çalışmanın çok çalışmaktan daha önemli ve faydalı olduğunu kanıtlayan en iyi örneklerden biriyim. Lütfen çocukları yanıltmayın ve korkutmayın.

  Yanıtla
  • 2 Aralık 2016 tarihinde, saat 08:39
   Permalink

   Açıkcası 9-17 arası okul da gerçekten dehşet verici .17 saati eve varış saatimi çıkış saatimi acaba? Ders programı talep eden öğrencilerimiz genellikle yarım gün okula giden devlet okulu öğrencileri. Çok az devlet okulu şu an tüm gün eğitim yapıyor.Dolayısıyla sabah en az 6 saat. Akşamlarıda yatma saatini 9-10 arası kabul edersek 5 saat boş zamanları oluyor. Yayınladığım program biraz talep doğrultusunda. Çok az öğrenci etüt, özel ders ve dershaneye gidiyor.Bu açıdan bakınca 8. sınıf öğrencisinin teog öncesi bu tempoda çalışmasını doğru buluyor. Tabi burada hedefte önemli.Maddi durumu kısıtlı, iyi bir okulda okumak isteyen öğrenciler ,keşke öyle olmasa, iyi bir lise için çok çaba harcamak zorunda kalıyor.Ama hafta 3-5 gün özel ders yada etüt gören, tüm gün okula giden bir öğrenci zaten bu çalışma saatlerine ulaşamaz. Belki o durumda ki öğrenciler içinde ayrı bir çalışma programı yayınlamak lazım.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın