LGS İçin En İyi Yayınlar

LGS İçin En İyi Yayınlar

Bu yazımızda LGS sınavlarına hazırlanan öğrencilerimiz için; en iyi konu anlatımlı yardımcı kitaplar, en iyi test kitapları, LGS hazırlık için etkili kaynaklardan bahsedeceğiz. Herhangi bir sınavda yüksek puan almak için çok çalışmanın yanında iyi kaynaklardan hazırlanmanın da etkisi çok büyüktür. Bu yüzden özellikle LGS’a hazırlanan öğrencilerin kaynak kitap seçiminde dikkatli olması, böylece zamanını boşuna kullanmamış olması gerekir. Peki, LGS için en iyi kaynak nedir, LGS sınavlarına hangi kitaplardan çalışılmalı, hangi test kitapları çözülmelidir?

   Okul Kitapları Birinci Sırada

Evet, arkadaşlar yanlış duymadınız. LGS sınavlarından yüksek puan almanın en güzel yolu, okulda görülen ders kitaplarının çok iyi incelenmesi, tüm etkinliklerin doğru çözülmesidir. Bildiğiniz gibi LGS merkezi sınavlarının temel amacı, öğrencileri okulda gördüğü dersler ve konularla ölçmek ve seçmektir. Sınavda çıkan soruların tamamı, dönem veya ders yılı boyunca işlenen konulardan gelmektedir.

Örneğin MEB, ‘’Ben bu konudan soracağım.’’ Diyorsa, sınavda o konunun dışına çıkmamaktadır. Konu dışına çıkmadığı gibi, sınavda sorduğu sorular da, okulda işlenen konularla paralel olmaktadır. E madem sorular kitaptaki etkinliklerle paralel, demek ki sizin de en çok çalışmanız gereken yerler, bizzat okulda gördüğünüz kitaplardır. Bunun için şu hususlara dikkat etmeniz çok önemlidir.

-Ders kitaplarınızdaki, özellikle öğrenci çalışma kitabınızdaki tüm etkinlikleri çözün. Çözemediklerinizi gerekirse öğretmeninize sormaktan çekinmeyin.

-Her ünite sonlarında yer alan Değerlendirme Çalışmaları’na muhakkak dikkat edin. LGS sınavlarında sorulan sorular, çalışma kitabındaki sorulara çok benzemektedir.

LGS Hazırlık İçin En İyi Diğer Kaynaklar

Ders kitaplarınız en iyi kaynak olsa da çok çalışan bir öğrenci için yetersiz kalacaktır. Özellikle test soru çözme alışkanlığına sahip olan bir öğrenci çalışma kitaplarındaki soruları erkenden bitirmiş olacak ve diğer kaynaklara ulaşmaya çalışacaktır. İşte burada diğer yayınlar devreye girecektir. Sizin için seçtiğimiz veya tavsiye ettiğimiz diğer yayınlar da şunlardır.

Güvender Yayınları:Sadece LGS için değil, üniversiteye hazırlık, KPSS’ye hazırlık vb. birçok alanda kendisini kanıtlamış bir yayındır. Özellikle konu anlatımları konusunda eşsizdir. Yanlış soru veya konu anlatımlarına rastlamak neredeyse imkânsızdır. Ayrıca test kitapları da yeterince kalitelidir.

Final Yayınları:Bir diğer tavsiye yardımcı kaynak kitabımız da final yayınlarıdır. Soruları biraz zor olsa da gerçekten etkili yayınlardan birisidir.

Coşku Yayınları:Özellikle matematik ve diğer sayısal derslerde etkili olduğu bilinmektedir. Soru eksiği yaşayan öğrenciler için güzel bir alternatif olabilir.

LGS Hazırlık İçin Diğer Öneriler

Gerek Türkçe dersi olsun gerekse de İnkılap Tarihi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Fen ve Teknoloji hatta İngilizce dersinde sizin için en etkili diğer bir kaynak ise değişik kitaplardır. Romanlar, hikayeler, düşünce kitapları, şiir ve mizah kitapları…

TEOG’da başarılı olmak için bilgi yetmez. Bilgileri kullanmak en önemlisidir. Bu yüzden kitap okumayı düzenli bir alışkanlık haline getirmeli ve bu alışkanlığı asla terk etmemelisiniz.

http://www.egitimsaglik.com/

KAYNAKLAR İLE TEKRAR YAPIN
Tekrarının yapacağınız ders kitabını ünite ve konu başlıklarını okuyarak sayfa sayfa çeviriniz. Bu işlem sırasında unuttuğunuzu düşündüğünüz konuları okuyunuz.

Tekrarının yapacağınız konu ile ilgili önce bir iki test çözerek yanlışlarınızı bulunuz ve konunun yanlışlarınızla ilgili bölümünü yeniden okuyunuz. Daha sonra çözemediğiniz sorunun benzeri beş soru çözerek bilginizi pekiştiriniz.

Başarınıza en büyük katkıyı kolay çözdüğünüz değil, çözmekte zorlandığınız sorular yapar. Bu nedenle kendinizi zor sorularda da test ediniz.

Matematik dersi ile ilgili tekrar yaparken soru çözümünde gerekli tüm işlemleri yazarak yapınız.

Her gün düzenli olarak en az iki saatinizi konu tekrarı ve soru çözümüne ayırınız.

Bu günden itibaren sınava kadar olan konuları çalışırken aynı gün sınava yönelik soru çözmeyi ihmal etmeyiniz.

Programsız başarı yoktur. Şimdiden tüm tekrarları tamamlayabilmemiz için sınava kadar olan süreyi gün gün programlayarak hangi gün hangi derslerin tekrarını yapacağınızı belirleyiniz.

Akademik başarıda en önemli etmen ders ile baş başa geçirilen sürenin kalitesidir. Yeni bir konu öğrenirken, konu tekrarı yaparken ya da test çözerken elinizdeki tüm kaynak ve imkanları sonuna kadar kullanıyorsanız, zamanınız kaliteli geçiyor demektir. Her türlü çabanıza rağmen anlamadığınız konuları ve çözemediğiniz soruları öğretmenlerinize sorarak eksiklerinizi görebilirsiniz. Kaliteli bir şekilde ders çalışmadan ve tüm çabayı sarf etmeden öğretmene sorulan soruların katkısı önemsenmeyecek kadar az olacaktır.

Bir Cevap Yazın