Sona Yaklaşırken YGS Çalışma Planı Nasıl Olmalı?

YGS sınavına 1 aydan biraz az bir süre kala sizlere bu son günleri nasıl geçirmeniz gerektiği ile ilgili bazı önerilerde bulunacağım. Eminim çoğunuz bu sürede YGS çalışma planı nasıl olmalı yol gösterilmesini bekliyor. Vereceğim öneriler belki daha önce diğer baktığınız kaynaklardan ve yazarlardan farklı olabilir. Ama uzun yıllar süren okul psikolojik danışma tecrübelerim ve sınava giren öğrencilerim hakkında yaptığım başarı analizlerim sonucunda , "İnanırsan her şeyi başarırsın","her soruyu çözersin" gibi romantik anlayışlar yerine, gerçekçi ve hedefe ulaştırıcı amaçlar belirleme ve çalışma metotları hakkında öneri vermeyi daha uygun görüyorum.

Bir defa özellikle TM öğrencilerinin elinde son bir ay kala konu özetleri olan ders ders notları olmalı ve uzun anlatımlı kitaba bağlı konu anlatımlarından uzak durulmalı. Konu özetleri derken gerçek özetlerden bahsediyorum, çoğu öğrencimin yaptığı en büyük hatalardan biri; özet yapıyorum diye kitabın kendisini yazmaları. Aşağıda ki resimde çok beğendiğim özet kağıt örneğini göstermek istiyorum.

uzmanpdr_ders özeti_örnegigördüğünüz gibi, ders kitabında yada konu anlatımlı çalışma kitaplarından sayfalarca anlatılacak bir bilgi ufak bir not kağıdı ile kolayca hafızadan bilgiyi getirme tekniği haline dönüştürülmüş. Hafıza ve özet ve çıkarma teknikleri için TIKLAYINIZ.

1 AY KALA ZORLANDIĞINIZ KONULARDAN UZAK KALMAK FAYDALI OLABİLİR. eminim başka kişiler size zorlandığını yada bilmediğini konulara daha çok çalışmanız gerektiğini öğütleyeceklerdir. Bence yapmayın. Diğer konularda mükemmel olmaya çalışmak yerine; neden son çalışma günlerimizde kendimizi riske atalım ve moralimizi bozalım ki. Bilmediğimizi yada bakmaya fırsatımız olmayan konulara YGS sonrası , LYS sınavı çalışma programımıza aktarmanız daha yararlı olacaktır. İyi olduğunuz konularda mükemmel olmaya çalışın. Konu çalışmaktan uzak durmaya çalışın. Bol deneme sınavı ve çıkmış soru çözmeye çalışın. Çoğu öğrenci morali bozulmasın diye dene sınavlarına girmekten kaçınıyor. Girdiğiniz ilk sınav sınavın kendisi olmasın. YGS de hangi konulardan soru çıkacak TIKLAYIN. Okul öğretmenlerinizden yaralanmayı unutmayın. Genelde öğrenciler okul öğretmenlerine karşı ön yargılı yaklaşıyorlar. Etüt yada özel ders öğretmenlerinin derslerini dinlemeyi tercih ediyorlar. Yapılan araştırmalar, sınav başarısı ile özel ders alma yada etüt merkezine gitme arasında arasında bir ilişki bulamamıştır. Başarı kişi ile ilgili bir durumdur.

İlerleyen günlerde YGS ve LYS yardımcı yazılarıma devam edeceğim. Başarılar. Merak ettiğini konularda bana yorum kısmından yaza bilirsiniz.

Slider: images not found

Bir Cevap Yazın