WEB PROGRAMCISI NE KADAR MAAŞ ALIR?

TANIMI

Bilgisayar sisteminin donanım ve yazılım olarak kurulumuyla birlikte, web sitesi tasarımını yapan ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlayan kişidir.

A – GÖREVLER

Web programcısı; – İhtiyaçları değerlendirir ve istenilen projeyi analiz eder, – İhtiyaçlar doğrultusunda araştırma yapar, – Analiz edilen projeyi küçük bölümlere ayrıştırır, – Web sitesinin görsel (arayüz) tasarımını yapar, – Web sitesinin temel veri tabanı ihtiyaçlarını karşılayacak kod yazar – Web sayfası için verileri düzenler. – Web sayfası için resimler hazırlar ve düzenler. – Web sayfası için animasyonlar hazırlar ve düzenler. – Web sitesinin temel veri tabanı ihtiyaçlarını karşılayacak kod yazar, – Arayüz ile veri tabanı uyumluluğunu denetler, – Tasarlanan sitenin yerel yayınını yaparak test eder, – Web sitesini yayınlar ve yönetir,

KULLANILAN, ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN –

Bilgisayar programları (Dreamweaver, SharePoint Designer, Visual Studio, Fireworks, Photoshop, Flash vb.) – Sunucu programı kurulumu (IIS, Apache vb.), – Web teknolojileri (HTML, CSS, Script Dilleri), – Veri tabanı sunucu programları.(Microsoft SQL Server, Sybase, MySQL, Oracle vb.) – Veri tabanı sistemleri (Microsoft Access vb.), – CD ve DVD gibi manyetik kayıt ortamları.

web tasarımcı 1500 – 2500 tl arasında
web master 1000 tl – 2500 tl arasında
Art director 3000 – 5.500 tl arasında
creative director 5.500 – 15.000 tl arasında
Yazılım- web developer (bil. mühendis) 2.000 – 5.000 tl arasında
Proje yöneticisi 2000 – 7.000 tl arasında
Satış direktörü 2000 – 4000 tl arasında

Bir Cevap Yazın